Mit szólnál hozzá, ha azt mondom, létezik egy egyszerű eszköz, melynek segítségével térben is láthatóvá és érzékelhetővé teheted a téged foglalkoztató problémát, elakadást, az abban megjelenő kapcsolódási hálót, akadályokat és lehetőségeket?

Emlékszel az óvodai a fakockákra? Ez az eszköz megjelenésében nagyon hasonlít hozzá, már-már zavarba ejtően is. Fából készült hasábok, hengerek és néhány színes zsinór egy dobozban. Annak idején biztosan nem is gondoltad, hogy mi mindenre lehet használni felnőttként is.

Izgalmasan hangzik? Ez az eszköz nem más, mint a rendszertábla. Ismerd meg,

  • mire való,
  • hogyan alkalmazom a coaching folyamatokban és
  • milyen tapaaztalatokat szereztek már róla a Klienseim.


Hogyan működik a rendszertábla?

A rendszertábla állítás egy szuper segédeszköz a coaching folyamatokban, kb. 30 perccet igényel. Az állítás során konkrét lépésekben haladunk (ezt látod alább), a fókuszban azzal a kérdéssel, elakadással, ami téged foglalkoztat.

1- Építkezés: Az elemek segítségével felépíted a téged foglalkoztató helyzetet, bemutatod az egyes figurákat, a szerepüket, helyzetüket.

2- Megfigyelés: lehetőséged van arra, hogy külső szemlélőként –mint egy az egész rendszerre- ránézz arra, ami foglalkoztat téged.

3- Ötletelés: Következmények nélkül kísérletezhetsz: módosíthatsz. Lehetőséged van megvizsgálni az egyes elemeket, a helyzetüket, a bennük és a helyzetükben rejlő lehetőségeket és az esetleges akadályokat.

4- Tervezés: Kirakhatod a vágyott, jövőbeli képet, ami felé el szeretnél mozdulni és  megtervezzük, milyen további lépések szükségesek ahhoz, hogy elérd.

5- Lezárás: átbeszéljük a táblán látottakat, összegezzük a levont tanulságokat.

intuíciós képesség fejlesztés

Miért lehet hasznos a rendszertábla állítás a téged foglalkoztató kérdés megoldásában?

A rendszertábla állítás módszerének legfontosabb eleme, a kommunikáció. Azzal, hogy az állítás során megjelenő gondolataidat, érzéseidet és testi érzeteidet szavakkal is kifejezed és tudatosítod, fontos -esetleg teljesen új- információhoz jutsz az adott kérdésben és szó szerint kitisztul a kép a szemed előtt.

A rendszertábla segítségével megláthatod:

  • Milyennek látszik a helyzeted egészben nézve, egy külső szemlélő nézőpontjából?
  • Van-e benne olyan elem, amit eddig nem láttál meg?
  • Kik / mik a kulcsszereplők és milyen viszonyban állnak egymással?
  • Kik / mik az akadályok vagy támogatók?
  • Minek kellene elmozdulnia / változnia ahhoz, hogy a problémád megoldódjon?
  • Mi lenne jobb akkor, ha a helyzet változna?
  • Van-e annak jelentősége, hogy milyen volt az adott szituáció a múltban?
  • Milyen lenne az ideális állapot, amit elképzelsz?
  • Valóban ez a megoldás volna-e az, ami a legjobb neked?

Milyen helyzetben lehet hasznos számodra a rendszertábla állítás?

Minden olyan helyzetben javasolni szoktam a rendszertábla állítást, mikor a továbblépéshez valamiféle rendszer elemzése válik szükségessé a coaching folyamat során (a teljességi igénye nélkül):

A személyiséged, a saját belső világod és annak összefüggéseinek vizsgálatakor:

  • személyes tulajdonságaid számbavételére, rendszerezésére, az önismereted, önelfogadásod támogatására;
  • saját erősségeid, a gátló tényezők, fejlesztendő területek feltérképezésére, az önbizalmad és önbecsülésed fejlesztésére;
  • személyes céljaid megfogalmazásának támogatására, lehetséges megoldások keresése;
  • döntési helyzeteid, a lehetséges alternatívák elemzésére.

Kapcsolataid, viszonyrendszereid modellezésére:

  • Családi, munkahelyi vagy bármely közösséged rendszerének, az abban rejlő lehetőségeknek és nehézségeknek feltárására;
  • az egyének és a további szereplő(k) adott kapcsolatban betöltött szerepének elemzésére;
  • a lehetséges fejlődési pontok és az előre mozdulást támogató továbblépési lehetőségek vizsgálatára.

Klineseim tapasztalatai a rendszertábláról

„Nagyon mély és hasznos alkalom volt, mikor a rendszertáblás feladattal a tulajdonságaimat jártuk körbe. Kívülről, külső szemmel tudtam rátekinteni a belső működésemre és kiderült számomra, milyen erősen „ragaszkodtam” a régi működésemhez és mennyire rossz véleményem van saját magamról.”

Gellért (37)

„A közös munkánk legnagyobb fordulópontja a rendszertáblás alkalom volt. A lehetséges utak átgondolásakor ráláttam, hogy bármennyire is vágyom más munka után, valójában nem tudom magam jó érzéssel másban elképzelni, elhelyezni. Rá kellett döbbennem, hogy valójában sokkal jobban motivál és kiteljesít a tanári munka még a jelen kedvezőtlen körülmények között is.”

Dóra (51)

A megoldás és a változás lényege nem abban van, hogy

felfedezz valami elképesztő újdonságot a problémáddal kapcsolatban, hanem abban, hogy tisztán és egyértelműen meglásd azt, ami VAN (!!) – benned és körülötted egyaránt.

Amit ezzel nyersz, nem kevesebb, mint jobb és tisztább helyzetek, őszintébb kapcsolódások, tudatosabb döntések, mély önismeret. A lehetőség a Tiéd, várlak egy első konzultációra, ha megérett benned a változás iránti vágyad! 

Katt IDE és jelentkezz be egy ingyenes konzultcióra!

A weboldal sütiket (cookie-kat) használ, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsa. View more
Tudomásul vettem