… avagy, összefoglaló arról, hogy mi a mindfulness és hogyan támogatlak a coaching folyamatban, valamint azon túl is a “tudatos jelenlét” szemléletével és gyakorlatával.
Bár a mindfulness, a meditációk gyakorlása ma már egyre népszerűbb, tény, hogy számos félreértés, tévhit is övezi. Ezért ebben a posztban megnézzük azt is, mik a leggyakoribban, hiszen ki tudja, talán egyik ezek közül tart vissza Téged, hogy megismerkedj a tudatos jelenléttel.
Mi a mindfulness?
A mindfulness, vagyis a tudatos jelenlét annak a gyakorlata, hogy a figyelmünket tudatosan és ítélkezés nélkül a jelen pillanatra, az itt és most-ra irányítjuk.
Egy olyan –tudományos bizonyítékokon alapuló– módszer, amely támogatja az életünk valamennyi területén az egyensúly és a belső békesség megtalálását. Kutatások bizonyítják, hogy a rendszeres mindfulness-gyakorlatoknak számos pozitív hatása van az életünkre:
- hatékonyan csökkenti a stresszt és a szorongást,
- fejleszti az érzelmi intelligenciát, az érzelmekkel való tudatos viszony kialakítását,
- segít kedvességgel és együttérzéssel fordulni magunk, mind mások felé,
- csökkenti az önmagunkkal szembeni túl erős kritkusságot,
- javítja az életminőséget, erősíti az immunrendszert, segíti a jobb alvást, stb.,
- fokozza a kreativitást és a problémamegoldó képességet.
Jelenlét, mint életszemlélet
A mindfulness nem „csak” meditációs gyakorlat, hanem egy életszemlélet. Rendszeres gyakorlása lehetővé teszi, hogy:
- tudatosítsuk, megfigyeljük és elfogadjuk a pillanatnyi tapasztalatainkat (érzelmek, gondolatok) anélkül, hogy elnyomnánk azokat vagy éppen túlságosan teret engednénk nekik.
- lelassuljunk, és valóban jelen legyünk az életünkben, ahelyett, hogy a múlton agyalnánk vagy a azon aggódnánk, hogy mit kell még csinálni, hogy…
- empatikusabb kapcsolatot építsünk önmagunkkal és másokkal, hiszen a tudatos jelenlét segít mélyebben megérteni a sajátunk mellett mások nézőpontját és szükségleteit is.
- fejlesszük a tudatosságunkat, mert támogat, hogy felelősséget vállaljunk a döntéseinkért, és az önazonos, belső értékeink mentén, tudatosan alakítsuk az életünket.
Hogyan lehetséges ez?
Gyakorlással: ahelyett, hogy ami éppen van az életünkben (legyen az akár néhéz gondolat, érzelem vagy érzés) megszüntetni vagy elkerülni akarnánk, azt gyakorljuk, hogy odafordulunk hozzá, kapcsolódunk vele. Ez segít megismerni és megérteni a belső világunkat, tisztábban látni a szükségleteinket és elindulni a változás, fejlődés felé.
A tudatos jelenlét ugyanis nem arról szól, hogy minél gyorsabban megszüntessük, ami nehéz, hanem arról, hogy békét kössünk azzal, ami MOST VAN. Miért? Mert enélkül a változás és a pozitív irányú megoldás sajnos nem lehetséges.
Így alkalmazom a mindfulness szemléletét a coaching folyamatokban
Coachként és mindfulness tanárként ítélkezés mentesen és nyitottan fordulok feléd, ami erős alap a bizalomhoz és a hatékony közös munkához. Emellett mindfulness alapú technikákkal, kérdésekkel és elméletekkel segítelek, hogy
- a gondolataid, érzelmeid és testi érzeteid tudatosításával rávilágítsunk a belső akadályokra és erősségekre.
- lassíts, fókuszálj és így tudatosabban dolgozz az önazonos célodon.
- hatékonyan kezeld a változás során természetesen jelentkező nehéz gondolatokat, érzelmeket.
- gyakorold és fejleszd az önmagaddal szembeni ítélkezés mentességet, önegyüttérzést és kedvességet.
Ez is hatékonyan segít felismerni a rejtett mintákat (pl. túl erős belső kritikus, érzelmek elnyomása, szorongásból adódó önfeladás és határhúzási képtelenség, stb.), amelyek tudattalanul is befolyásolják a döntéseid, viselkedésed és a kapcsolataid minőségét.
A mindfulness szemlélettel és eszközökkel dolgozó coaching folyamatban olyan később is használható és fejleszthető eszközöket kapsz a kezedbe, amivel megtanulsz tudatosabban viszonyulni a kihívásokhoz és a lehetőségekhez is.
Ilyen konkrét mindfulness gyakorlatokat alkalmazhatunk a coachingban (és azon túl is)
Az alábbi gyakorlatok lehetővé teszik, hogy képzett mindfulness tanár vezetésével
- megismerkedj a mindfulness-szel,
- megtanuld a meditálás alapjait és
- a coaching folyamatot segítő, de önmagában is erős eszközt kapj a kezedbe, amit, ha szeretnéd, akár a mindennapjaid részévé is tehetsz a közös munkánk után.
Ugyanakkor fontos, hogy csak akkor alkalmazzuk ezeket a gyakorlatokat, ha nyitott vagy rá. Semmi sem kötelező!
Alapvető mindfulness gyakorlatok
- légzésfigyelés
- mazsola meditáció (tudatos evés)
- tudatos séta meditáció
- tudatos mozgás meditáció
- testpásztázás és egyéb ülő meditációk
- egyéb informális mindfulness gyakorlatok
Gyakori tévhitek a mindfulnessről – és a valóság
1. „A mindfulness egy bonyolult és időigényes módszer.”
Valóság: A mindfulness alapvetően egyszerű, hiszen természetes képességünkre, a figyelmünkre épül. Már napi néhány perc gyakorlás, például a légzésünk tudatos megfigyelése vagy egy rövid testtudatosítás, jelentős pozitív változást hozhat. Nem bonyolultsága, hanem a rendszeres gyakorlása hozza meg a kívánt eredményt. A mindfulness gyakorlatai ráadásul beépíthetők a mindennapi tevékenységekbe, például zuhanyozás, mosogatás vagy közlekedés közben.
2. „A mindfulness csak meditációból áll.”
Valóság: A meditáció valóban fontos része, de csupán az egyik eszköz. A mindfulness az életmódodra is kiterjedhet: például séta közben figyelheted a lépteidet, vagy evés közben tudatosan élvezheted az ízeket. Ez egy átfogó szemléletmód, amely az életed minden területén alkalmazható.
3. „A meditáció csak akkor működik, hogy ha közben nem gondolunk semmire.”
Valóság: A mindfulness meditáció nem a gondolatok elnyomásáról szól. Ehelyett tudatosan megfigyeljük a gondolatokat és érzéseket, anélkül, hogy túlzottan beléjük bonyolódnánk vagy elutasítanánk őket. Ez a képesség gyakorlással alakul ki, és segít kilépni pl. az agyalásból és a stresszhelyzetre adott ösztönös reakciókból is, amelyek mérgezik az életünket és a kapcsolatainkat is.
4. „A meditáció passzív és megakadályoz abban, hogy tervezzünk és célokat érjünk el.”
Valóság: A mindfulness egy aktív gyakorlat, amely tudatos figyelmet és jelenlétet igényel. Segít felismerni és megérteni a belső folyamatokat, így támogatja az aktív cselekvést, a változást és a fejlődést. Éppen ezért nem zárja ki a célkitűzést vagy a tervezést sem. Inkább segít tudatosabban és hatékonyabban fókuszálni a célokra, miközben a jelen pillanatra való odafigyelés megakadályozza, hogy túlzottan elmerülj a jövőbeni aggodalmakban vagy lebeszéljük magunkat csupán a múltbéli kedvezőtlen tapasztalatok, félelmek miatt.
5. „A mindfulness egy vallásos, spirituális gyakorlat, nincs bizonyított háttere.”
Valóság: Bár a mindfulness gyökerei a buddhista spirituális hagyományokra vezethetők vissza, világi formájának tudományos alapjai szilárdak. A mai formáját dr Jon Kabat-Zinn orvos professzornak köszönhetjük, aki Massachusetts Egyetemen alkotta meg a „Mindfulness Alapú Stresszcsökkentés” (Mindfulness Based Stress Reduction – MBSR) módszertanát. Ma már számos klinikai kutatás bizonyítja módszer pozitív hatásait, például a stressz csökkentését, az alvás javítását és a mentális egészség támogatását. Olyan intézmények kutatják mindfulness-t és annak alkalmazási lehetőségeit, mint az Oxford vagy a Harvard Egyetemek.
6. „Csak az eleve nyugodt emberek tudnak meditálni. Én ehhez türelmetlen vagyok!.”
Valóság: A mindfulness pont azok számára különösen hasznos, akik stresszesek, túlterheltek, vagy nehezen találnak nyugalmat. A gyakorlás segít megteremteni azokat a belső erőforrásokat, amelyekkel könnyebben érhető el a kiegyensúlyozottság.
A jó és tudatos élet nem arról szól, hogy nincsenek problémáink!
Hanem arról, hogy eszközök vannak a kezünkben, amikkel a nehézségeket helyén tudjuk kezelni és megőrizhetjük a stabilitásunkat a viharban is. A mindfulness szemléletével és gyakorlatával ebben segítelek téged a coaching folyamaton innen és azon túl is.
Ha itt az idő, hogy egy számodra fontos célon vagy elakadáson dolgozz és az önazonoson megoldáson túl szeretnél később is használható eszközökkel gazdagodni, fordulj hozzám bizalommal és beszélgessünk egy ingyenes konzultáción a részletekről! Itt tudsz időpontot foglalni.